استقرار تسهیلات
طرح ریزی واحد های صنعتی
۱۱/۱۸/۱۳۹۵
مقایسه ایران و کره‌جنوبی در انتقال فناوری
مراحل ایجاد واحد های صنعتی
۱۱/۱۸/۱۳۹۵
تسهیل در صنعت

با توجه به فضای تازه اقتصادی و زمینه‌سازی برای رفع موانع تحریمی از سر راه صادرات و تولید، تیم اقتصادی دولت موظف شده زمینه تسهیل سرمایه‌گذاری و حضور فعال بخش خصوصی در حوزه‌های با اولویت اقتصادی را فراهم کند. گفته می‌شود آسان‌سازی فرآیندهای اداری کسب‌و‌کار، امنیت سرمایه‌گذاری، تامین نقدینگی مورد نیاز و … لازمه شتاب گرفتن حضور بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری مولد است.

همراهی با شما افتخار ماست مشاهده لیست خدمات و سرویس های قابل ارائه در صفحه خدمات شرکت تکساز صنعت اراک .

  وضعیت تامین سرمایه در گردش
در این میان، معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشریح اقدامات این وزارتخانه برای رونق بخش تولید و صادرات در سال جاری اعلام کرد: برای رونق بخشیدن به تولید و صادرات از صنایع داخلی حمایت خواهد شد؛ به همین منظور امسال حداقل ۱۳۰ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش برای این بخش پیش‌بینی شده است.

به موجب مصوبه مجلس، به منظور تسهیل و تشویق سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی کشور، اقدامات زیر توسط دولت انجام می‌شود:

۱شهرستان‌هایی که نرخ بیکاری آنها بالاتر از میانگین نرخ بیکاری کشور می‌باشد به‌عنوان مناطق غیر برخوردار از اشتغال تعریف می‌شوند. این مناطق با پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تصویب هیأت وزیران در سال اول و نیز ششم هر دهه تعیین می‌شود.

۲دولت موظف است مشوق‌های لازم جهت ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری و ایجاد کارورزی بیکاران در این مناطق را به‌عمل آورده و اعتبارات مورد نیاز آن را در لوایح بودجه سالیانه منظور نماید.

۳- معافیت مالیاتی واحدهای صنعتی، معدنی و خدماتی در مناطق غیر برخوردار از اشتغال را به میزان معافیت‌های منظورشده در مناطق آزاد تجاری- صنعتی اعمال نماید. توسعه واحد و نیز تولید کالای جدید در این واحدها به میزان سهم خود مشمول این حکم می‌باشند.

  ستاد سیاست‌گذاری در صنایع استراتژیک
دومین اقدام معاونت امور صنایع برای رونق تولید برگزاری نشست‌های تخصصی با صنایع مختلف به منظور پیگیری مسائل و مشکلات این بخش است؛ طوری که ستادهای سیاست‌گذاری و شوراهای مختلفی در صنایع مهم و استراتژیک از جمله صنایع خودرو، ریلی، دریایی، لوازم خانگی، تجهیزات پزشکی، نساجی و … ایجاد شده است.

تسهیل در صنعت
  استفاده حداکثری از ظرفیت‌های تولیدی

هماهنگی لازم برای به کارگیری حداکثر ظرفیت‌های تولیدی کشور در انجام صادرات انواع کالا و خدمات فنی و مهندسی و تامین تجهیزات مورد نیاز پروژه‌ای در خارج از کشور، سومین اقدامی است که از سوی این معاونت اعلام شده است. در این زمینه برنامه‌هایی برای توسعه صادرات پیش‌بینی شده که در سال گذشته پیگیری و در سال ۹۴ نیز از اولویت‌های اصلی در صنایع مختلف است.
در کنار این موارد، این معاونت به منظور رونق تولید، هماهنگی با وزارتخانه‌های عضو کارگروه بررسی فهرست کالایی توانمندی‌های ساخت داخل (مصوب خرداد سال ۹۳) و عدم واردات کالاهای دارای مشابه ساخت داخل از سوی دستگاه‌های دولتی را در دستور کار قرار داده است.

از سوی دیگر، اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات؛ بررسی و تهیه فهرست اقلام و میزان ساخت داخل پروژه‌های صنعتی بزرگ (مانند طرح های فولاد و پتروشیمی)، بررسی و تعیین راهکاری برای استفاده از فاینانس‌های خارجی در خرید کالاهایی که ساخت داخل ندارد را باید پیگیری کند.
مشارکت در جلسات بازنگری مصوبه هیات‌وزیران در مورد شرایط استقرار واحدهای تولیدی صنایع پیشرفته و دانش بنیان و رده‌بندی زیست محیطی تولیدات برقی، الکترونیکی و تجهیزات پزشکی با مشارکت سازمان محیط زیست و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از دیگر اقدامات برای بخش تولید است.

تکساز صنعت یک شرکت دانش بنیان بوده و با ربع قرن تجربه در طراحی و ساخت ماشین آلات و قطعات صنعتی از ادغام سه گروه به شرح زیر تشکیل شده است .بیشتر بدانیددرباره ما

  مدیریت واردات با ۴ راهکار

مدیریت واردات از طریق بررسی و پیشنهاد اعطا یا اخذ تعرفه‌های ترجیحی با سایر کشورها، ارائه مشاوره فنی به گمرک ایران در خصوص تشخیص و طبقه‌بندی و ایجاد ردیف تعرفه کالاهای وارداتی و ارزش پایه، بررسی و پیشنهاد گروه‌بندی کالایی و تعیین نوع ارز تخصیصی (متقاضی، مبادله‌ای) برای ورود کالا، بازنگری در معافیت حقوق ورودی کالاها از جمله کالاهای وارداتی توسط ملوانان و مرزنشینان از دیگر مواردی است که در سال جاری پیگیری خواهد شد.

  پایش تولید کالاهای منتخب
بر اساس گزارش عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت، این معاونت به منظور رونق تولید، پایش و بررسی تولید کالاهای منتخب را به منظور استفاده در برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌های صنعتی در دستور کار قرار داده است.
از سوی دیگر، بررسی، برنامه‌ریزی و پیگیری برای استفاده بهینه از خطوط تولیدی ماشین‌آلات و تجهیزات و تکمیل زنجیره‌های تولید و هماهنگی با معاونت برنامه‌ریزی به منظور حمایت از متقاضیان سرمایه‌گذاری در این رشته را مدنظر قرار داده است.
در راستای تدوین فهرست ظرفیت‌های صادراتی، همکاری با مرکز توسعه تجارت به منظور حضور هدفمند واحدهای ماشین‌سازی و تجهیزات در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی از دیگر برنامه‌هایی است که در دستور کار قرار دارد.

  پیگیری تولید صادرات محور
معرفی و انجام هماهنگی لازم از طریق واحدهای تولیدی به منظور حضور فعال و معرفی کالاهای ایرانی در نمایشگاه‌های مختلف به خصوص در کشورهای منطقه (مانند عراق، عمان، قطر و افغانستان) از دیگر رویکردهایی است که با هدف توسعه تولید صادرات محور در دست انجام است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 11 =