نشانه‌های خروج از رکود صنعتی
۱۱/۱۸/۱۳۹۵
رونمایی از یک محصول با حضور وزیر صنعت
۱۱/۱۸/۱۳۹۵

رشد ۴۵ درصدی سرمایه گذاری صنعتی در ۹ ماهه امسال

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ۳ هزار ۹۳۹ فقره پروانه بهره برداری صنعتی در ۹ ماهه امسال توسط این وزارتخانه در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها برای متقاضیان صنعتگر صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد ۸.۱ درصد افزایش یافته است.
رشد 45 درصدی سرمایه گذاری صنعتی در 9 ماهه امسال

به گزارش شاتا ؛ منوچهر طاهایی در نشست خبری که به مناسبت آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی صورت گرفته بود، میزان کل سرمایه گذاری صورت گرفته برای این تعداد واحد افتتاح شده صنعتی را ۱۷ هزار ملیارد تومان ذکر کرد و افزود : اشتغال ایجاد شده از ناحیه پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی صادر شده برای ۵۸ هزار و ۶۲۲ نفر بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشدی معادل ۱۱.۷ درصد پیدا کرده است.
طاهایی با معرفی ۲ شاخص عمده برای رونق تولید و خروج از رکود صنعتی آنها را به دو مورد ذیل تقسیم بندی نمود و گفت: در ۹ ماهه امسال برق مصرفی مشترکین واحدهای صنعتی نسبت به دوره مشابه پارسال رشدی معادل ۵.۳ درصد همچنین حمل و نقل جاده‌ای نیز نسبت به مدت مشابه خود در سال ۹۴ رشد ۶ درصدی یافته است.
سخنگوی وزارت صنعت، معدن وتجارت در بیان عملکرد بخش معدن در ۹ ماهه امسال گفت: در این مدت ۵۴۸ فقره پروانه اکتشاف معدنی با رشد ۷ درصدی و ۶۱۹ فقره پروانه بهره‌برداری معدنی با رشد ۹.۸ درصدی نسبت به ۹ ماهه سال گذشته صادر شده است.
وی در اعلام سایر رشد‌های ایجاد شده در ۹ ماهه  امسال در بخش کالاهای منتخب بیان داشت: تولید انواع خودرو سواری ۴۰.۹ درصد ، وانت ۲۰ درصد ، اتوبوس و مینی‌بوس ۱۶ درصد ، مواد غذایی ۱۳ درصد ، تراکتور ۱۳ درصد ، لاستیک ۱۳ درصد، یخچال فریزر ۱۹ درصد ، لباس‌شویی ۴۵ درصد، محصولات فولاد خام ۷ درصد، شمش آلومینیوم و کاتد مس هر کدام به میزان ۳.۸ درصد نسبت به ۹ ماهه پارسال افزایش نشان می‌دهد.
مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود : علت رشد پایین مصالح ساختمانی در ۹ ماهه امسال حکایت از رکود وضعیت ساخت و ساز در کشور بوده و بازار کشش لازم را برای خرید محصولات معدنی ازجمله کاشی ، سرامیک ، سیمان و غیره را نداشته است.
طاهایی در ادامه با اشاره به ۷ پروژه عمده اقتصاد مقاومتی یادآور شد: در بحث رونق تولید برای ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی هدف گذاری برای ارائه تسهیلات شده بود که تاکنون برای ۲۰ هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی کوچک و متوسط به میزان ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارائه شده است.
وی در بیان سایر پروژه‌های اقتصاد مقاومتی نیز گفت : تکمیل و راه‌اندازی ۳۳ طرح مهم و ملی ، ایجاد توازن زنجیره مواد اولیه مورد نیاز صنعت فولاد و مس برای تولید پایدار، ارتقاء رقابت پذیری واحدهای کوچک و متوسط با هدف ارتقاء صادارت، مدیریت هدفمند واحدها جهت حفظ تراز تجاری، افزایش کالا و خدمات غیرنفتی در سال ۹۵ نسبت به سال‌های قبل و تکمیل طرح‌های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد از دیگر طرحهای اقتصاد مقاومتی بوده است.
سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت یاد‌آور شد: در بحث سرمایه گذاری خارجی در ۹ ماهه امسال ۱۵۹ طرح به ارزش ۸ میلیارد دلار مصوب شده بطوریکه ۹۱ طرح در دست اجرا و ۶۸ طرح دیگر به بهره‌برداری رسیده است. همچنین از میان ۱۵۹ طرح مصوب شده برای ۲۱ هزار و ۱۹۷ نفر شغل پیش بینی شده و ۵ میلیارد و ۶۰۰ هزار دلار سرمایه گذاری پس از برجام صورت گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − چهار =