PLC
سیستم هوشمند plc
۱۲/۰۸/۱۳۹۵
صنعت بیمه در عصر پسابرجام
۱۲/۲۳/۱۳۹۵

مزایا و کاربرد بسته بندی غذا

مزایا و کاربرد بسته بندی غذا

بسته بندی عبارت است از هنر و علم اماده سازی مواد غذایی برای انبار کردن ،و در نهایت فروش . بسته بندی باید تا حد امکان ساده و ارزا ن باشد ضمن اینکه اهداف اولیه بسته بندی یعنی خاصیت حفاظتی و جذابیت رانیز دارا باشد . با عنایت به این که مواد بسته بندی توسط ماشین های مختلف فرایند می شوند بنابراین خواص دیگری نیز باید داشته باشند که عبارتند از : نرمش ، قابلیت پذیرش چاپ ، قابلیت استفاده در ماشین های لفاف ، قابلیت دوخته شدن در حرارت ، شکل پذیری به کمک باد یا خلا و یا فن اوریهای حرارتی . خواص مطلوب دیگری که به ویژه از دیدگاه صنایع غذایی مهم هستند عبارتند از : شفا فیت ، نفوذپذیری یا غیر نفوذپذیری محصول نسبت به بخار اب و گازهای دی اکسید کربن ، اکسیژن و نیتروژن .

اگر چه تعداد زیادی از مسائل فن اوری مربوط به استفاده از مواد پلاستیکی در بسته بندی مواد غذایی از جمله مشکلاتی هستند که کلا به صنعت بسته بندی مربوط می شوند ولی برخی از مسا ئل مربوط به طبیعت ماده به کار رفته در بسته بندی هستند که باید مورد توجه قرار گیرند . موفقیت کاربرد پلاستیک ها در بسته بندی نیاز به همکاری تولید کنند گان مواد غذایی ، سازند گان انواع پلاستیک ها ، طراحان و در نهایت مصرف کنند گان دارد .ملاحظات اقتصا دی محدودیت های بیشتری را اعمال می کند ، چرا که مصرف کننندگان صرفا به دنبال کیفیت محصول هستند تا بسته بندی انها .

کاربرد بسته بندی مواد غذایی

بسته بندی چندین هدف را دنبال می کند: پشتیبانی فیزیکی – غذای محصور شده در بسته بندی ممکن است نیاز به این داشته باشد تا از چیزهایی مانند شوک، لرزش، فشار، درجه حرارت و غیره محفوظ بمانند. حفاظ حائل- همچون حائلی در برابر اکسیژن، بخار آب، گرد و غبار و غیره عمل می کند که اغلب به مواد غذایی نشت می کند و عاملی اساسی در طراحی است. بعضی بسته بندی ها دارای مواد خشک کننده یا جاذب اکسیژن هستند که باعث افزایش ماندگاری مواد غذایی می شود. حفظ و نگهداری محتوا به طور تازه، تمیز و ایمن و افزایش عمر مفید مواد غذایی وظیفه ای اصلی است. انبار- بعضی آیتم های کوچک باهم در یک بسته بندی بزرگتر به خاطر کارآیی قرار می گیرند. مواد فله ای و گرانولی نیاز به بسته بندی دارند. انتقال اطلاعات – بسته بندی ها و برچسب ها بخش ارتباطی محصول است در مورد اینکه چگونه مشتری از آن استفاده کند، چگونه انتقال داده شود، چگونه بازیافت شود یا به چه ترتیبی قرار گیرد. طراحی بسته بندی عامل مهمی است و به طور مرتب برای چندین دهه است که بهبود یافته است. بعضی از اطلاعات درج شده بر روی برچسب نوعا توسط حکومت ها لازم الاجرا شده اند. بازاریابی – بسته بندی و برچسب ها می توانند توسط بازاریابان برای تشویق خریداران بالقوه به کار بروند تا این محصول را بخرند. طراحی بسته بندی مهم است و به طور ثابت این پدیده برای چندین دهه است که تکامل یافته است. ارتباطات بازاریابی و طرح گرافیکی بر روی بسته بندی قرار دارند و در بعضی موارد همچون نمایشگری برای فروش عمل می کند. ضمانت- بسته بندی می تواند نقش مهمی در کاهش خطرات امنیتی در هنگام انتقال باشند. بسته بندی ها می توانند با بهبود محافظت در برابر دست خوردگی ساخته شوند تا هر گونه دست خوردگی شناسایی شوند و می تواند چون دلیلی برای دست خوردگی به کار روند و نشان می دهد که آیا محصول دست خورده است یا نه. بسته بندی ها می توانند به طوری مهندسی شوند تا احتمال دله دزدی را کاهش دهند. بعضی بسته بندی ها به گونه ای ساخته شده اند که ضد دله دزدی هستند و بعضی دله دزدی های در آب بندی ها نشان داده شده است. بسته بندی ها ممکن است مانند سندیتی بر مهر و موم باشند و نشان می دهند که بسته و محتویات درون آن جعلی نیستند. بسته بندیها همچنین می توانند شامل وسایل ضد دزدی مانند بسته های رنگی، برچسب های RFID، برچسب های نظارت الکترونیکی باشند که می توانند فعال شوند و هر بسته ای را که در نقاط خروجی دارد خارج می شود را شناسایی کنند و نیاز به وسایل تخصصی وجود دارد تا غیرفعال شوند. این نوع بسته بندی به معنی عاملی برای کاهش خرده دزدی است. راحتی– بسته بندی می تواند قابلیت راحتی را در توزیع، هدایت، نگهداری، نمایش، فروش، باز کردن، بستن دوباره، استفاده و کاربرد دوباره را فراهم بیاورد. کنترل بخش – بسته بندی می تواند میزان دقیق محتوا را برای کنترل فراهم آورد. کالاهای حجیم مانند نمک را می توان به بسته هایی تقسیم بندی کرد که دارای اندازه مناسبی برای هر خانواده است. این به کنترل فهرست اموال کمک می کند: فروختن بطری های شیر یک لیتری آب بندی شده به جای اینکه هر فردی بطری های خود را بیاورد تا پر کنند.

بسته بندی اولیه بسته اصلی است که غذای فرآوری شده را در خود نگه می دارد. بسته بندی ثانویه دارای بسته های اولیه ای هستند که در جعبه ای قرار می گیرند. بسته بندی ثالثیه بسته بندی های ثانویه را دربرمی گیرد که بر روی پالت قرار می گیرد. ظروف ویژه ای وجود دارند که از فناوری های مختلفی برای حداکثر دوام استفاده می کنند.

ماشین های بسته بندی

ماشین های بسته بندی انتخاب ماشین آلات بسته بندی براساس توانایی های فنی، نیازهای کارگری، ایمنی کارگر، قابلیت نگهداری، قایلیت سرویس، قابلیت اعتماد، توانایی برای ترکیب در خط بسته بندی، میزان سرمایه گذاری، فضای کف، انعطاف پذیری ، استفاده از انرژی، کیفیت بسته های خروجی، شرایط (غذایی، دارویی) کارایی، تولید، ارگونومی و غیره انجام می شود.

پیشنهاد ویژه

از ماشین آلات و قطعات صنعتی طراحی و ساخته شده توسط شرکت تک ساز صنعت دیدن نمایید

اینجا کلیک کنید

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهارده =